W 2014 roku IKEA podjęła decyzję o stworzeniu największego na świecie łańcucha dostaw samouczącego się napędzanego zrównoważonym rozwojem. IKEA do końca 2015 roku odnotowała już 484 GWh redukcji zużycia energii w procesie produkcji katalogów - co odpowiada zużyciu energii w 145 000 szwedzkich domów. Emisja CO2 z produkcji katalogu spadła o 19 000 ton, co stanowi 20% rocznej emisji CO2 Belgii. Sukces ten był możliwy dzięki ambitnej wizji IKEA oraz użyciu właściwych narzędzi Myślenia Systemowego.
Dynamika systemów (jedna z gałęzi Myślenia Systemowego) została wykorzystana do rozwiązania problemu poprzez stworzenie modelu symulacyjnego rynku kart kredytowych. Model ten pozwolił firmie MasterCard na identyfikację kluczowych dźwigni, które miały wpływ na jej udział w rynku. Na podstawie wyników modelu firma MasterCard wdrożyła strategię co-brandingu, która doprowadziła do odzyskania 6 punktów procentowych udziału w rynku.
Unilever korzysta z Myślenia Systemowego w swoich dążeniach do transformacji łańcucha dostaw i współpracy z dostawcami w celu zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych i promowania zrównoważonych praktyk rolniczych. Iindywidualne działania nie wystarczają. Firmy muszą ze sobą współpracować, aby zmienić system, który same współtworzą. Systemowe podejście jest niezbędne dla uzyskania energii odnawialnej, reform rynku i transformacji systemów żywnościowych.
Jeśli masz jakiekolwiek pytania lub potrzebujesz więcej informacji, skontaktuj się z nami
Email: konferencja@systemiq.pl
Telefon: Piotr Kustra +48 534 834 110
Czekamy na Twoje zgłoszenie!